fabryka materacy
Poradnik
Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem
Trawa Morska
Materace z TRAWĄ MORSKĄ ?
Trawa morska – określenie niektórych roślin lub surowca roślinnego o wyglądzie trawiastym, w istocie bez związku z trawami sensu stricto. Występuje w następującym znaczeniach:
- Zwyczajowe określenie różnych gatunków roślin okrytozalążkowych występujących w wodach morskich o pędach miękkich i pokroju trawiastym. Do traw morskich zalicza się 55 gatunków[1] roślin reprezentujących rodziny: posidoniowate, zosterowate[2], żabiściekowate[3] i bałwanicowate[4]. Tworzą specyficzne zbiorowiska nazywane łąkami podmorskimi[2], często jednogatunkowe, budowane przez rozległe, długowieczne organizmy klonalne[1]. Ekosystemy tworzone przez trawy morskie pełnią istotną rolę ze względu na ich znaczną produktywność, wiązanie znacznych ilości węgla i znaczenie dla różnorodności biologicznej (stanowią siedlisko istotne dla życia wielu różnych organizmów) [1]. W skali globalnej jest to ekosystem zagrożony w związku z zanieczyszczeniem wód i zmianami klimatycznymi. W Polsce łąki podmorskie występowały niegdyś w Zatoce Puckiej, obecnie już zniszczone.
- Zwyczajowa nazwa zostery morskiej (Zostera marina) – rośliny okrytozalążkowej występującej w morzach[3][2].
- Naturalny surowiec stosowany do wypełniania materaców i mebli tapicerowanych oraz w plecionkarstwie wykonywany obecnie głównie z włókna palmowego. Powstaje w wyniku obróbki mechanicznej liści palmowych, polegającej na rozczesaniu wzdłuż włókien, następnie skręceniu w warkocz i wysuszeniu. W przeszłości stosowano suszone rośliny nazywane trawami morskimi w znaczeniu wyżej opisanych roślin morskich[2].
Przypisy:
↑ Skocz do:a b c Angiosperms. W: Angiosperm Phylogeny Website [on-line]. Missouri Botanical Garden. [dostęp 2016-07-06].
↑ Skocz do:a b c d Teofil Wojterski: Zielonym szlakiem polskiego wybrzeża. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1957, s. 20-22.
↑ Skocz do:a b Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 923. ISBN 83-214-1305-6.
Skocz do góry↑ Kimberley Jane Pryor: Sea-Grass Beds. Smart Apple Media, 2008.
Jeśli interesuję Cię jakie właściwości ma materiał z końskiego włosia to zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Bakterie i roztocza w pościelach
Bakterie oraz roztocza w pościelach to nasi nieprzyjaciele, których nie widać gołym okiem. Ukrywają się niemal wszędzie i powodują wiele groźnych dolegliwości. Najbardziej niebezpieczne są dla małych dzieci, w szczególności gdy mają one alergię. W przypadku gdy grozi dziecku astma lekarze zalecają zmianę łóżka, pościeli a nawet odkurzacza.
Podczas snu tracimy około 1,5g naskórka, którym to właśnie żywią się roztocza.
Ich odchody przyczyniają się do powstawania wyprysków na skórze, kataru oraz zapalenia spojówek.
Na rynku istnieją specjalne pokrowce, które nałożone na materac zapobiegają przenikaniu roztoczy.
Jak się okazuje odkurzanie nie zapewnia dostatecznego pozbycia się roztoczy, chyba, że jest to odkurzacz wodny. Od czasu do czasu należy spryskać pościel, materac oraz tapicerowane meble allergoffem w aerozolu, który to chroni przed alergenami kurzu domowego.
Piorąc pościel należy pamiętać by temperatura przekroczyła 60 stopni gdyż dopiero wtedy zabije ona bakterie.
Roztocza nie tolerują bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur. Zabijają je upały powyżej 25 stopni i mrozy już od -15 stopni. Minusowa temperatura pomaga również usunąć drobnoustroje i wirusy powodujące różne choroby. Dlatego też aby pozbyć się ich z zabawek, poszewek czy też bielizny pościelowej można włożyć te przedmioty do zamrażarki na kilka godzin. Pamiętaj jednak by po wyjęciu starannie je opłukać i wysuszyć. Skuteczne jest również przecieranie wszelkiego rodzaju dekoracji wilgotną szmatką gdyż alergeny rozpuszczają się w wodzie.
Należy również starannie wyprasować poszewki, ręczniki kąpielowe oraz piżamę, w której śpimy. Wysoka temperatura pomoże nam w pozbyciu się małych niechcianych gości.
Osoby mające alergie na kurz są narażone na nieżyt błony śluzowej żołądka oraz wypryski atopowe. Nowością w walce z roztoczami są bakterie probiotyczne, zawarte środkach czyszczących, które to usuwają nośniki odchodów bakteryjnych z powietrza.
Nocny wypoczynek wpływa na naszą urodę i koncentracje, która to potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania. Większość naszego czasu spędzamy w łóżku. W tym czasie odpoczywamy, relaksujemy się i oczywiście śpimy. Dbając o czystą pościel dbamy o nasze zdrowie.
Rodzajem materaca który jest praktycznie wolny od problemów związany z bakteriami i roztoczami jest ten wykonany z trawy morskiej. Więcej o właściwościach tego typu materacy przeczytacie w artykule o trawie morskiej.